RYMEROWSKIE OCELOTY

Udział uczniów w konferencji „Blaski i cienie Polski Ludowej”

25 stycznia w Katowicach odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. „Blaski i cienie Polski Ludowej”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Pokolenia, Klub Myśli Polskiej, Stowarzyszenie Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej oraz Radę Wojewódzką OPZZ. Wydarzenie miało miejsce w Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast” przy ul. Zawiszy Czarnego 8. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni polscy intelektualiści, naukowcy oraz publicyści.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie szkolnego koła historycznego, którym opiekuje się pan Przemysław Knapik – lokalny działacz społeczny oraz miłośnik historii.

Co ważne, byli oni jedyną młodzieżową reprezentacją podczas tego prestiżowego wydarzenia.

Uczniowie poświęcili ponad miesiąc na przygotowania do tego wydarzenia, pracując głównie w weekendy. Przygotowali wystawę poświęconą umundurowaniu żołnierzy Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz zaprezentowali się w oryginalnych mundurach formacji Obrony Cywilnej PRL.

W ramach konferencji młodzi historycy aktywnie opowiadali gościom o prezentowanych artefaktach, wykazując się wiedzą i zaangażowaniem. Było to ich pierwsze publiczne wystąpienie, które spotkało się z dużym uznaniem uczestników oraz brawami w ich stonę.

W wydarzeniu uczestniczyli wybitni goście z Polski i zagranicy, w tym profesorowie uczelni wyższych oraz osoby nominowane do Pokojowej Nagrody Nobla.

Reprezentację naszej szkoły stanowili:

  • Julian Wiertel (klasa 4),
  • Piotr Gaszka (klasa 7),
  • Maciej Gaszka (klasa 2),
  • Anastazja Misiewicz (klasa 5a).

W przygotowania i wystąpienia zaangażowali się także uczniowie innych szkół:

  • Bartłomiej Guziuk (klasa 8),
  • Julian Kuhn (klasa 7),
  • Cyprian Kuhn (klasa 3).

To ważne wydarzenie nie było końcem ich działań. Obecnie trwają przygotowania do kolejnej konferencji oraz rekonstrukcji historycznych, które będą przedstawiały, jak funkcjonowała Obrona Cywilna w czasach PRL.