Wizyta uczniów klasy 3 La w Zakładzie Karnym PDF Drukuj
  
6 grudnia w środę klasa 3 La - Bezpieczeństwo publiczne i Straż Pożarna odbyła wycieczkę do Zakładu Karnego w Raciborzu. Aby wejść na teren zakładu każdy musiał przedstawić dowód tożsamości oraz  został dokładnie sprawdzony za pomocą specjalnych urządzeń. Na teren zakładu nie można wnosić telefonów, nośników pamięci urządzeń elektronicznych, leków itp. Ochrona więzienna dokładnie wszystkich sprawdzała. Wycieczkę oprowadzał po terenie zakładu - wychowawca KO pan Tomasz Brzozowski, który bardzo chętnie odpowiadał na nasze pytania. Zakład karny w Raciborzu jest typu zamkniętego dla recydywistów penitencjarnych. Więzienie zaliczane jest do kategorii pierwszej co oznacza że znajdują się w nim skazani zarówno na krótkotrwałe jak i najsurowsze kary (włącznie z karą dożywotniego pozbawienia wolności). Uczniowie zostali przeszkoleni przez pana Tomka jak mają się zachować i jak się poruszać po zakładzie w którym jest 800 osadzonych. Zwiedziliśmy celę ( każda jest 2 osobowa), kaplicę, celę zabezpieczającą w której zamykani są więźniowie agresywni i niebezpieczni.Pan Tomasz dużo opowiadał na temat choroby alkoholowej przez którą większość osadzonych odbywa karę i uświadamiał nam przez co można trafić do więzienia. Na sam koniec zostaliśmy zaproszeni do świetlicy, gdzie wyświetlono filmik dotyczący profilaktyki uzależnień, a niespodzianką było wykonanie na żywo muzyki do filmu. Uczniowie mogli zobaczyć rzeczywistość życia w więzieniu. Myślę, że wycieczka ta na długo zapadnie w naszej pamięci.