Oddaliśmy hołd przy Ścianie Śmierci i zapaliliśmy znicze... PDF Drukuj
  

W dniu 12 grudnia 2017 r. klasy trzecie gimnazjum odwiedziły Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, które jest jedynym obozem koncentracyjnym znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem, a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców to niecodzienna lekcja historii.Wystawy upamiętniające Holokaust, Muzeum Obozu Koncentracyjnego, w sposób dosadny i pozbawiający jakichkolwiek złudzeń, obrazują warunki egzystencji więźniów, którzy ginęli wskutek katorżniczej pracy, głodu, chorób, eksperymentów, a także egzekucji i różnego rodzaju tortur oraz kar.

Znamienne w tym momencie są słowa śp. Władysława Bartoszewskiego: "Oświęcim jest największym w historii świata cmentarzem bez grobów, na którym nie ma gdzie złożyć kamienia czy kwiatu ku pamięci pojedynczego człowieka. Cmentarzem bez grobów, bo ciała rozwiały się z dymem pod niebem. I to zobowiązuje"