Plan Pracy pedagoga w LO i technikum PDF Drukuj

L.p.

Zadania do realizacji

1.

Zapoznanie się z dokumentacją szkolną i zdrowotną uczniów klas liceum ogólnokształcącego oraz technikum.

2.

Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn i niepowodzeń szkolnych.

• własna obserwacja uczniów oraz rozmowy  z rodzicami w celu rozpoznawania indywidualnych potrzeb uczniów,
  • analiza i omawianie przyczyn niepowodzeń szkolnych z wychowawcami i nauczycielami przedmiotu: szukanie form pomocy.

3.

Opieka nad uczniami mającymi orzeczenia i opinie z PPP.

4.

Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno ? pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

• udzielanie uczniom pomocy (porada, wsparcie) w eliminowaniu napięć psychicznych powstających na tle niepowodzeń szkolnych,
  • udzielanie rodzicom porad ułatwiających rozwiązanie przez nich trudności w wychowywaniu dzieci,udzielanie porad i pomocy uczniom posiadającym trudności w kontaktach rówieśniczych i środowiskowych,
  • prowadzenie indywidualnych rozmów z uczniami

5.

Wspieranie działań opiekuńczo ? wychowawczych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki.

• udział w posiedzeniach zespołu wychowawczego,
  • bieżące działania opiekuńcze oraz profilaktyczne wynikające z realizacji programu wychowawczego i programu profilaktyki.

6.

Planowanie i koordynowanie zadań realizowanych przez szkołę na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie wyboru przez uczniów kierunku kształcenia i zawodu.

• udzielanie indywidualnych porad uczniom dotyczących wyboru kierunku kształcenia,
  • wyszukiwanie informacji na temat ofert studiów w zależności od zapotrzebowania i zainteresowań uczniów i rodziców,
  • bieżąca współpraca z instytucjami zajmującymi się rynkiem pracy,
  • rozmowy indywidualne i zajęcia grupowe.

7.

Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

• udział w pracach komisji stypendialnej
  • pomoc przy wypełnianiu i składaniu wniosku o stypendium socjalne
  • współpraca z MOPS

8.

Współpraca na bieżąco z Dyrekcją szkoły oraz Radą Pedagogiczną, Samorządem szkolnym, pielęgniarką szkolną, w rozwiązywaniu problemów dydaktyczno ? wychowawczych.

9.

Współpraca z organizacjami i instytucjami wspomagającymi:

• Poradnia Psychologiczno ? Pedagogiczna
  • MOPS
  • Policja
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej
  • Zespół Ognisk Wychowawczych
  • Parafia
  • Sąd Rodzinny i Nieletnich
  • Poradnie Specjalistyczne

10.

Udział w konferencjach i szkoleniach dla pedagogów.

Opracowała: Joanna Kozielska