MAM HAKA NA RAKA PDF Drukuj

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uczniowie naszej szkoły:

Marlena Pracz  II PA

Martyna Honisz II PA

Dorota Knesz II PA

Beata Piróg II PA

Arkadiusz Bierza I LA

Mateusz Gołąb I GB

realizowali aktywnie program "Mam haka na raka" - VI edycja


Nasze niektóre działania objęły następujące wydarzenia:


3 lutego 2013 r. przy parafii N.S.P.J w Niedobczycach uczniowie po każdej mszy św. przeprowadzili prelekcje poświęcone profilaktyce chorób nowotworowych z szczególnym uwzględnieniem nowotworu skóry czerniaka. Zainteresowanym mieszkańcom Niedobczyc uczniowie wręczali informacyjne ulotki poświęcone także działaniom profilaktycznym.


4 lutego 2013 r. hakowicze naszej szkoły udzielali się na rybnickim rynku


6 lutego 2013 r. uczennice programu zaprezentowały prelekcje w naszej szkole uczniom klas I LA, II LA, III LA, II TA, II PA, III TB, III PA, IV TA, IV TB
7 lutego 2013 r. w godzinach wieczornych wybraliśmy się do przychodni, w celu przeprowadzenia wywiadu z  lekarzem chorób wewnętrznych Panią Małgorzatą Królak. Spośród paru pytań zapytaliśmy między innymi - czy często zgłaszają się do niej pacjenci, którzy zauważyli u siebie jakieś zmiany barwnikowe
- Często, ludzie bardzo obserwują swoje ciało ? odpowiedziała Małgorzata Królak
Zapytaliśmy również, dlaczego jej zdaniem ludzie unikają badań profilaktycznych ?
- Pani doktor odpowiedziała - Ponieważ boją się rozpoznania. Wychodzą z założenia że lepiej nie ruszać, bo jeśli się ruszy to już po nich, ale świadomość ludzi się zmieniła, ponieważ wiedzą, że jeśli szybciej się zdiagnozuje nowotwór to jest większa szansa na wyzdrowienie
Wizyta u lekarza potwierdziła, jak ważna jest świadomość związana z profilaktyką chorób nowotworowych.